Październik 24 2019 07:42:13
Menu
Szkoa bez przemocy
Dla ucznia
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 628,373
Najnowszy użytkownik: nyhtggdagi
ReklamaPrawo

„Szkoła bliższa prawu – rozwijanie postaw obywatelskich uczniów poprzez doskonalenie nauczycieli” – nowatorski projekt Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego na doskonalenie zawodowe nauczycieli uczących lub chcących uczyć młodzież prawa.Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu od lat czyni starania aby aktywnie włączyć samorząd radcowski w przygotowanie i realizowanie programu edukacji prawnej młodzieży na wszystkich poziomach edukacji. Izba zainicjowała w Krajowej Radzie Radców Prawnych dyskusję na temat wprowadzenia prawa do szkół. W lutym br. minister sprawiedliwości wspólnie z ministrem edukacji i reprezentantami samorządów prawniczych wprowadzają do szkół średnich nieobowiązkowe godziny prawa, które będą prowadzone przez prawników. Ale to zdecydowanie za mało.

Dziś pewne elementy prawa są obecne w wykładanej w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych „Wiedzy o społeczeństwie”. Jednakże występują one w wymiarze cząstkowym. Dziekan Rady OIRP w Poznaniu Krystyna Babiak uważa, że nauka prawa może być dla nauczycieli, i dla uczniów zajęciem fascynującym. O prawie można w ciekawy sposób mówić i pisać. OIRP w Poznaniu przygotowała nowatorski program „Szkoła bliższa prawu – rozwijanie postaw obywatelskich uczniów poprzez doskonalenie nauczycieli”, który skierowany jest do nauczycieli uczących wiedzy o społeczeństwie oraz dyrektorów i wychowawców gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Założeniem rocznego programu jest doskonalenie kompetencji nauczycieli w zakresie nauczania przedmiotu „Wiedza o społeczeństwie”(WoS) w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej.

OIRP pragnie aby zajęcia z prawa prowadzili w szkołach nauczyciele i wychowawcy merytorycznie i metodycznie do nich przygotowani. Wyposażeni w wiedzę z zakresu prawa stosowanego i najnowszą metodykę prowadzenia zajęć przekazaną im przez praktyków prawa i ekspertów metod nauczania szkolnego.

Projekt OIRP „Szkoła bliższa prawu – rozwijanie postaw obywatelskich poprzez doskonalenie nauczycieli” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki: Priorytetu IX – Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działalnie 9.4 – Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty - adresowany jest do 80 nauczycieli uczących lub chcących w przyszłości uczyć prawa i postaw obywatelskich w ramach przedmiotu Wiedzy o Społeczeństwie i Podstaw przedsiębiorczości oraz wychowawców i dyrektorów wielkopolskich gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych mieszkających we wsiach, gminach wiejsko-miejskich i miastach do 25 tys. mieszkańców. Zakłada się, że projekt poprzez doskonalenie nauczycieli, zwiększenie ich potencjału tj. nabycie nowych kompetencji i umiejętności dydaktycznych wpłynie zdecydowanie na wzrost wiedzy prawnej i postaw obywatelskich u uczniów.W ramach projektu nauczyciele z naszego gimnazjum będą mogli skorzystać m.in. z:

- 120 godzin kursu doskonalącego, który łączyć będzie przekazywanie wiedzy prawnej z kształceniem umiejętności i rozwijaniem postaw obywatelskich. Treści i formy wzbogacą i pogłębią wiedzę nauczycieli z zakresu prawa, rozszerzą świadomość prawną z nauczanych zagadnień obejmujących życie społeczne, polityczne i gospodarcze i rozwiną postawy obywatelskie.

- z 40 godzin warsztatów pedagogicznych poświęconych doskonaleniu indywidualnego warsztatu pracy, umiejętności wychowawczych, w tym świadomego kierowania zespołem, motywowania do stosowania strategii, form technik nauczania oraz podejmowania różnorodnych inicjatyw społecznych w szkole i poza szkołą

- 40 godzin warsztatów sztuki komunikacji interpersonalnej. Zajęcia rozwijające komunikację interpersonalną, zwiększą umiejętności skutecznego budowania relacji z uczniem, poprawią funkcjonowanie, motywację i elastyczność komunikacji na linii nauczyciel-uczeń. Projekt realizowany jest od 31 marca 2013 do 30 kwietnia 2014 roku w siedzibie OIRP w Poznaniu.

Działania podejmowane w ramach uczestnictwa w projekcie:


I SPOTKANIE


W dniu 29.10.2013r. w naszej szkole gimnazjaliści spotkali się
z Panią Jolantą Kucharzak.
Pani Mecenas reprezentowała Okregową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu.
Zapoznała dzieci z zawodami prawniczymi wykonywanymi w Polsce.

W trakcie prezentacji multimedialnej uczniowie poznali zawody:
radcy prawnego,
notariusza,
sędziego,
prokuratora,
adwokata
komornika.


Gimnazjaliści dowiedzieli się, co robią poszczególni prawnicy, na czym dokładnie polega wykonywanie poszczególnych zawodów.
Istotną rzeczą, na którą Pani Mecenas zwróciła uwagę był strój służbowy. Radcy prawni, adwokaci, sędziowie i prokuratorzy w trakcie wykonywanej przez siebie pracy używają stroju służbowego zwanego togą.
Togi różnią się od siebie kolorami żabotów i mankietów, każdej z tych grup zawodowych przypisany jest inny kolor.
Oczywiście togi używa się tylko podczas rozpraw sądowych, radca prawny czy adwokat udzielający porad w swojej kancelarii nie ubiera togi.
Natomiast notariusz i komornik nie posiadają togi czyli specjalnego stroju.
Sędziowie, komornicy i prokuratorzy to urzędnicy państwowi zatrudnieni w sądach i prokuraturach. Radcy prawni, adwokaci i notariusze reprezentują grupę tzw. wolnych zawodów zrzeszonych w korporacjach zawodowych, którym podlegają i które czuwają nad prawidłowym wykonywaniem zawodu.
W trakcie prezentacji Pani Jolanta Kucharzak wymieniła wymogi jakie dana osoba musi spełnić, aby wykonywać poszczególne zawody.
Oczywiście podstawą jest ukończenie wyższych studiów prawniczych i tzw. aplikacji, czyli specjalizacji zakończonej egzaminem zawodowym.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali wypowiedzi.
Kolejne prelekcje odbędą się w listopadzie.
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu "Szkoła bliższa prawu - rozwijanie postaw obywatelskich uczniów poprzez doskonalenie nauczycieli".
Dyrektor szkoły mgr Beata Kołuda
serdeczne podziękowała Pani Mecenas Jolancie Kucharzak
za wprowadzenie uczniów Gimnazjum nr 1 w Kłodawie
w tajniki prawa i kształtowanie właściwych postaw.II SPOTKANIE


W dniu 19.11.2013r. w naszej szkole gimnazjaliści po raz kolejny spotkali się
z Panią Jolantą Kucharzak.
Pani Mecenas reprezentowała Okregową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu.
Na zajęciach pt.: „Kibicu poznaj stadionowe prawa, będzie na meczu bezpieczna zabawa”

Pani Jolanta Kucharzak objaśnia gimnazjalistom:


• podstawowe przepisy prawa, mające zastosowanie w przypadku imprez masowych jakimi są mecze sportowe, w szczególności z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa,

• zasady udziału w meczach małoletnich, którzy nie ukończyli 13 roku życia oraz wskazała, iż istnieją dwa rodzaje regulaminów, z którymi każdy kibic powinien się zapoznać i których zapisów powinien przestrzegać.

• jakie uprawnienia mają poszczególne osoby, które możemy spotkać na stadionie.Ponadto podczas wyświetlania prezentacji multimedialnej przedstawia rodzaje kar za poszczególne przewinienia.
Zwróciła uwagę, iż tylko przestrzeganie przez wszystkich uczestników imprezy sportowej zasad bezpiecznego kibicowania zapewni im przyjemność z udziału w meczu i pozwoli szczęśliwie wrócić do domu.
Podczas spotkania prelegentka odpowiedziała na pytania nurtujące uczniów.Prelekcję Pani Mecenas zakończyła apelem do młodzieży:

„Pamiętajcie, iż w dużej imprezie sportowej udział bierze tysiące osób i bez względu na rangę takiego meczu zasady bezpiecznego kibicowania obowiązują zawsze i wszystkich”.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu

"Szkoła bliższa prawu - rozwijanie postaw obywatelskich uczniów poprzez doskonalenie nauczycieli".
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Profilaktyka