Październik 24 2019 07:44:41
Menu
Szkoa bez przemocy
Dla ucznia
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 628,373
Najnowszy użytkownik: nyhtggdagi
ReklamaCzytelnictwo
Działania podejmowane
przez Gimnazjum nr 1 im. Świętego Jana Pawła II
w Kłodawie
w ramach
,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

1.Zakup nowości wydawniczych

Na wybór książek do biblioteki szkolnej duży wpływ mają uczniowie, gdyż to wśród nich przeprowadzane są ankiety i rozmowy. Zgodnie z ich zainteresowaniami i potrzebami wzbogaca się księgozbiór biblioteczny na miarę możliwości szkoły. Tego typu działania przyczyniają się do wzrostu czytelnictwa. W ostatnim czasie do biblioteki szkolnej zakupiono wiele ciekawych książek. Nowości obejmują wiele aktualnych bestsellerów z gatunku fantasy, science- fiction, powieści kryminalnych czy obyczajowych. Na półkach zagościła twórczość chociażby takich autorów jak: A.Sapkowski, S.Collins, S.Meyer, J.K.Rowling ,E.E.Schitt, N.Sparks.2.Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja głośnego czytania zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
Jej głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury potrzeba dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Do publicznego czytania , które w naszym mieście organizowane jest przez Bibliotekę Publiczną w Kłodawie, włącza się każdego roku nasza szkoła.
W tym roku w NC, które odbyło się 05.09.2015. uczestniczyli uczniowie z klasy IIIc – Wiktoria Jankowiak i Kamil Szydłowski3.Przygotowywanie wystawPośród wielu atrakcyjnych, pożytecznych i sprawdzonych form upowszechniania czytelnictwa zajmują wystawy i gazetki. Są one jednym ze skuteczniejszych sposobów zachęcania uczniów do czytania.
Bardzo dużym zainteresowaniem czytelników cieszyła się wystawa przygotowana w ramach Tygodnia Zakazanych Książek.
Akcja nie służy jedynie zwróceniu uwagi na zakazane książki, ale ma też na celu zainteresować czytelników ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcić do czytania książek również i tych które przez lata uznawane były za niepoprawne ze względów politycznych, obyczajowych czy religijnych.

Tydzień Zakazanych Książek to również świetna okazja, aby porozmawiać z uczniami o cenzurze i wolności słowa.

Inne wystawy przygotowane w roku szkolnym 2015/2016:

,,Czworonożni przyjaciele”

,,11.rocznica Śmierci Jana Pawła II”

,,Nowości wydawnicze”

,,Te książki warto przeczytać!”


4.Organizowanie akcji głośnego czytania

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, a dokładnie 27 października 2015. w bibliotece szkolnej Gimnazjum nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Kłodawie odbyła się akcja głośnego czytania, podczas której uczniowie czytali książkę autorstwa Erica- Emmanuela Schmitta pt. ,,Dziecko Noego”.
Gimnazjaliści z zainteresowaniem słuchali o losach żydowskiego chłopca - Josepha, któremu przypadło żyć w okupowanej Belgii. Bohaterowi udało się przeżyć, a po latach postanowił opowiedzieć swoją historię. Celem spotkania było promowanie książek i czytelnictwa, wzbogacanie słownictwa, ćwiczenie płynnego czytania, rozwijanie wyobraźni młodych ludzi oraz dostarczenie właściwych wzorców i życiowych wartości. Pierwsza akcja głośnego czytania odbyła się 22 października 2014r.5. Organizowanie konkursów czytelniczych

W ramach Tygodnia Bibliotek, który obchodzony jest w maju , w naszej szkole odbywa się coroczny konkurs czytelniczy pod hasłem ,, Książka – prawdziwy przyjaciel człowieka”. Zadaniem uczniów jest przeczytanie książek wskazanych przez bibliotekarza, a następnie rozwiązanie testu sprawdzającego znajomość lektury. Działanie to mobilizuje uczniów do czytania książek, zdobywania wiedzy, rozwijania zainteresowań czytelniczych, popularyzacji literatury wśród dzieci i młodzieży.
W tym roku szkolnym 12 maja odbyła się już trzecia edycja w/w konkursu, do którego przystąpiło 10 osób. Tym razem zadaniem uczniów było zapoznać się z książką M. Musierowicz ,,Kwiat kalafiora”.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Julia Kochanowska – kl.Ia
II miejsce – Martyna Cichocka – kl.IIc
III miejsce – Weronika Tomaszewska kl.IIc i Gabriela Dopierała – kl.Ia
6.Udział w różnego rodzaju konkursach literackichW tym roku szkolnym uczniowie brali udział w następujących konkursach:1.,,Książki naszych marzeń”Konkurs polegał na nagraniu filmu na temat ,,Nasza szkoła powinna dostać wymarzone książki, bo …”. Wzięły w nim udział uczennice klasy IIc- Weronika Tomaszewska i Katarzyna Konopińska.

Link do filmu : https://youtu.be/NiE9r9oVGWc

2.,,Świat moich książek”Celem konkursu było popularyzowanie twórczości literackiej dzieci i młodzieży oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Zadaniem uczniów było napisanie pracy pisemnej, w której nawiążą do ulubionej książki lub książek. W konkursie wzięły udział uczennice klasy Ia – Amelia Wojciechowska i Gabriela Dopierała.3.,,Poezja młoda – poezja nowa”Cele konkursu: rozwijanie zainteresowań i uzdolnień literackich uczniów, promowanie młodych talentów.

Do konkursu swoje prace zgłosiły uczennice klasy Ia:

Amelia Wojciechowska, Gabriela Dopierała, Anita Zięciak, Julia Kochanowska7.Działalność klubu dyskusyjnego

W roku szkolnym 2015/2016 w bibliotece szkolnej organizowane są spotkania klubu dyskusyjnego nad książką. Mogą wziąć w nich udział wszyscy czytelnicy korzystający z biblioteki szkolnej. Podczas spotkań uczniowie rozmawiają o swoich zainteresowaniach literackich, o ważnych dla nich książkach i ulubionych autorach. Celem działalności klubu dyskusyjnego jest przede wszystkim wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród młodzieży, promocja dobrej, wartościowej literatury oraz poszerzenie horyzontów literackich oraz kształtowanie niezależnej myśli krytycznej.Terminy spotkań członków klubu dyskusyjnego:

- 18.09.2015r.
- 16.10.2015r.
- 6.11.2016r.
- 16.12.2015r.
- 05.02.2016r.
- 01.04.2016r.
- 03.06.2016r.


Ponadto uczniowie uczestniczyli w spotkaniach autorskich z:- prof. Piotrem Gołdynem -11.05.2016r.


- Tomem Justyniarskim -14.04.2016r.
8.Organizowanie spotkań autorskichDzięki spotkaniom autorskim uczniowie chętniej sięgają po książkę, której autora bezpośrednio poznali. W tym roku szkolnym uczniowie uczestniczyli w następujących spotkaniach autorskich:1)

Dnia 11 maja br. uczennice naszej szkoły Weronika Tomaszewska kl.IIc, Katarzyna Konopińska kl.IIc wraz z bibliotekarzem szkolnym Aleksandrą Jankowiak uczestniczyły w spotkaniu promującym drugą część książki ,,Obrazki dziejów oświaty w Wielkopolsce Wschodniej” autorstwa prof. Piotra Gołdyna, zorganizowanym w Bibliotece Publicznej w Kłodawie. Prelegent przygotował prezentację multimedialną, w której przedstawił 25 obrazków z życia konkretnej szkoły, działalności wybranego nauczyciela lub wydarzenia z życia danej wsi. Spotkanie trwające godzinę przebiegało w bardzo miłej atmosferze i z pewnością wzbogaciło wiedzę zgromadzonych o różne ciekawostki z naszego regionu.

2)


Dnia 14. 04.2016. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem i obrońcą zwierząt Tomem Justyniarskim. Odbiorcami była między innymi duża grupa młodzieży z naszej szkoły. Pan Tom Justyniarski w ciekawy sposób opowiadał uczniom o swojej pasji do zwierząt, podróży , a przede wszystkim pasji pisarskiej. Jasno zaznaczył, że tematyką jego twórczości są właśnie zwierzęta. Autor zaprezentował młodzieży najbardziej popularne swoje książki, wśród których znalazły się ,,Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca” i ,,Mój przyjaciel bocian”. Warto zaznaczyć, iż ,,Psie troski” pokonały ,,Harr’ego Pottera” w konkursie MEN na lekturę szkolną. Uczniowie zgromadzeni na spotkaniu dowiedzieli się również o codziennych zmaganiach zwierząt w schroniskach. Podczas spotkania autorowi towarzyszył mały piesek- Lusia, która wzbudziła ogromną sympatię młodzieży. Po spotkaniu była możliwość kupienia książki z dedykacją autora.
3)

28.02.2014r. biblioteka naszej szkoły gościła Wojtka Dzięgielewskiego- autora książki ,,Róża 5”.Podczas spotkania autor opowiadał o własnej powieści, pomyśle, inspiracji do jej napisania, a także o procesie tworzenia książki. Na prośbę uczniów przeczytał również kilka fragmentów swojej powieści. Gimnazjaliści bardzo chętnie zadawali autorowi książki pytania, na które młody pisarz starał się udzielać szczegółowych odpowiedzi . Warto zaznaczyć, że Wojtek jest absolwentem naszej szkoły.9. Prowadzenie koła bibliotecznego - Klubu Przyjaciół Książki

Od września 2013 roku w bibliotece szkolnej Gimnazjum nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Kłodawie działa koło biblioteczne - Klub Przyjaciół Książki .Do koła należą uczniowie zainteresowani książkami, czytelnictwem, technologią informacyjną i pracą biblioteki. Działalność Klubu Przyjaciół Książki ma przyczynić się do promowania czytelnictwa, rozbudzania zamiłowania do książki, uspołeczniania młodzieży oraz uczenia racjonalnej pracy z książką i zasad korzystania z biblioteki. Ma także na celu rozwijać u uczniów poczucie współodpowiedzialności za funkcjonowanie biblioteki oraz uczyć współdziałania w grupie. Podczas zajęć uczniowie dokonują również interpretacji utworów literackich, tych autorów których twórczość będzie zaprezentowana podczas wieczorków poetyckich, w tym roku XII edycji. Scenariusz wyżej wymienionej imprezy układany jest również wspólnie z młodzieżą w oparciu o różne książki zgodne tematyką danego spotkania. Ich głównym celem jest promowanie twórczości uczniów. W roku szkolnym 2015/2016 wieczorek poetycki odbył się 11 grudnia, a myślą przewodnią spotkania była RODZINA. Uczniowie słowem i piosenką wyrazili swoją miłość i wdzięczność za dobroć, cierpliwość i serce swoim rodzicom i dziadkom. Podczas grudniowych spotkań z poezją zawsze są z nami: radni powiatu, władze miasta, przedstawiciele instytucji działających na terenie miasta, dyrekcja szkoły, rodzice , uczniowie, absolwenci.Tematyka wieczorków poetyckich1. 2003r. ,,Jesień w literaturze i poezji”
2. 2004r. ,,Życie i dorobek literacki Czesława Miłosza
3. 2005r. ,,Tradycje i zwyczaje świat Bożego Narodzenia”
4. 2007r. ,,Skrzynia skarbów”
5. 2008r. ,,Poezja niejedno ma imię”
6. 2009r. ,,Z poezją miłosną przez wieki”
7. 2010r. ,,Od smutku do radości”
8. 2011r. ,,Kobieta zmienną jest”
9. 2012r. ,,Moja szkoła na przestrzeni wieków”
10. 2013r. ,,Wspomnienia o Janie Pawle II”
11. 2014r. ,,Historia książki w Polsce”
12. 2015r. ,,Moja rodzina”


10. Realizowanie projektów edukacyjnych


W roku szkolnym 2015/16 uczennice klasy IIc pod kierunkiem bibliotekarza szkolnego zrealizowały projekt edukacyjny pt. ,,Dobrze taką mieć rodzinę…” Między innymi zadaniem uczniów było znalezienie takiej literatury, która przedstawiała prawidłowy model rodziny. Inne projekty edukacyjne realizowane w tym roku szkolnym w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej:

1.,,Najlepszy przyjaciel człowieka – pies”
Projekt realizowany przez uczniów klasy IIa pod kierunkiem pani Aleksandry Strzałkowskiej.
2.,,Rośliny naszej okolicy”
Projekt realizowany przez uczniów klasy IIb pod kierunkiem pani Aleksandry Strzałkowskiej.
3.Uzależnienia behawioralne
Projekt realizowany przez uczniów klasy IIb pod kierunkiem pani Małgorzaty Głowacz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Profilaktyka